2019 ka qenë një vit i ngjeshur në skenën botërore. Një paradë në dukje e pafundme e samiteve, krizave dhe protestave ka mbizotëruar në lajme.

Më poshtë lista e 18 ngjarjeve më të mira botërore të vitit

1-Shkencëtarët njoftuan një terapi të re, e cila duket se shëron 90 për qind e njerëzve që kanë fibrozë cistike, deri më tani një sëmundje tmerrësisht mposhtëse.

Arritja është rezultat i një brezi këmbëngulës nga avokatët e pacientëve dhe shkencëtarët që kurrë nuk “hodhën peshqirin”, edhe kur qëllimi dukej i pamundur.

2-Një sëmundje tjetër e tmerrshme mund të shërohet nga një vaksinë e re që mbron njerëzit nga virusi Ebola.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit e përshkroi përparimin në zhvillimin e vaksinës si “një triumf për shëndetin publik dhe një dëshmi e bashkëpunimit të paparë midis dhjetëra ekspertëve nga e gjithë bota”.

3-Ekonomia amerikane vazhdoi të rritet, më shumë se një dekadë pas recesionit të madh, dhe papunësia ra në nivele pothuajse të papara.

4-Projekt-ligji që do të lejonte banorët e Hong Kongut të ekstradohen lehtësisht në Kinën komuniste, qindra mijëra qytetarë të Hong Kongut u mobilizuan për të luftuar për shtetin e ligjit dhe demokracinë.

Megjithë presionin e Pekinit, ata ishin kryesisht paqësorë, muaj pas muaji, dhe muajin e kaluar ata shkuan në votime në numër rekord për të mbështetur kandidatët pro-demokratikë në zgjedhjet lokale.

5-Në një mobilizim tjetër frymëzues, gratë nga Amerika Latine dhe më pas nga e gjithë bota demonstruan kundër pandemisë së vazhdueshme të dhunës seksiste.

Në shumë vende, të rinjtë u mobilizuan për të kërkuar masa për ndryshimin e klimës. Dhe në Shtetet e Bashkuara, të rinjtë vazhduan të kërkojnë përparim në reformimin e legjislacionit të armëve.

6-Raportet e këtij viti treguan se amerikanët dhuruan 428 miliardë dollarë për bamirësi në vitin 2018, 2.1 për qind të ekonomisë totale të vendit dhe më shumë se e gjithë ekonomia kombëtare e Norvegjisë.

Shifrat për vitin 2019 nuk do të jenë në dispozicion deri vitin e ardhshëm, por është një bast i drejtë që bujaria vazhdoi.

7-Fuqia popullore filloi të jep fryt me ngurrim në Sudan, popullsia e të cilit prej 43 milionë njerëzve vuajti për vite me radhë nën diktaturën vrastare të Omar Hassan al-Bashir. Pas muajve të protestave të guximshme dhe shpesh të rrezikshme, qytetarët i detyruan ata të angazhohen për një tranzicion tre vjeçar që do të çonte në mbajtjen e zgjedhjeve. Dhe Bashir u dënua me dy vjet burg për korrupsion.

8-Ekipi kombëtar i futbollit i grave në SHBA frymëzoi kombin duke fituar Kupën e Botës – dhe më pas ata e përdorën famën e tyre për të bërë fushata për barazi gjinore në fushën e futbollit dhe më gjerë.

9-Në sport, Uashingtoni festoi titullin e kampionatit.

10-Sistemi kushtetues i Shteteve të Bashkuara tregoi rezistencën e tij kur gjyqtarët vepruan për të kontrolluar pretendimet e tepërta të pushtetit të Shtëpisë së Bardhë në fusha që fillojnë nga regjistrimi deri në politikën e imigracionit, përmes aftësisë së presidentit për të mbajtur sekrete publike.

11-Publiku ishte në gjendje të shohë një aspekt tjetër të demokracisë funksionale kur një numër i zyrtarëve aktual dhe të mëparshëm publik sfiduan me guxim fyerjet e njeriut më të fuqishëm në botë për të dhënë një dëshmi të ndershme në seancat sfiduese.

Historia do të kujtojë ish-këshilltaren ruse Fiona Hill, nënkolonelin e ushtrisë Aleksandër Vindman, ish ambasadorin Marie Yovanovitch dhe të tjerët që kishin ecur përpara për të përmbushur detyrën e tyre në një moment të vështirë.

12-Në vitin 1990, 82 fëmijë nën 5-vjeç vdiqën në të gjithë botën për çdo 1.000 fëmijë të lindur. Për vitin e kaluar, siç na kujtuan Fondacioni Bill dhe Melinda Gates, ajo normë kishte rënë në 37, një numër ende shumë i lartë, por përparim i jashtëzakonshëm.

Në fakt, siç thekson një raport i Fondacionit Gates, “shëndeti dhe arsimi po përmirësohen në të gjithë botën”, një fakt që është shumë pak i njohur që duhet të na inkurajojë të vazhdojmë të investojmë në progres.

13-Në janar, një numër rekord i grave, 102, zunë vendet e tyre në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara. (Fatkeqësisht, përparimi erdhi nga ana e demokrateve, pasi gratë demokrate rritën radhët e tyre nga 64 në 89 dhe republikanët ranë nga 23 në 13).

14-Në nëntor, një fenomen i ngjashëm ndodhi në zgjedhjet në Virxhinia, ku, duke filluar nga janari, gratë do të zënë dy pozicionet më të fuqishme (president dhe udhëheqës i mazhorancës) në Shtëpinë e Delegatëve.

Siç theksoi redaksia e Washington Post, “Në historinë e saj 400 vjeçare, më pak se 100 gra janë zgjedhur në Asamblenë e Përgjithshme, krahasuar me më shumë se 9,000 burra”. Dyzet e një nga ato gra do të jetë në mesin e 140 ligjvënësve që do të takohen në Richmond në janar”.

15-Dhe me zgjedhjet e prillit të Lori Lightfoot në Chikago, një numër rekord i grave me ngjyrë (tetë) shërbyen si kryebashkiake në 100 qytetet më të mëdha në Shtetet e Bashkuara.

16-Përparimi i vazhdueshëm i shkencës u ilustrua nga imazhi i parë i një vrimë të zezë.

17-Në vitin 2019, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raportuan disa nga lajmet më inkurajuese në lidhje me epideminë vdekjeprurëse të përdorimit të drogës në vite, një rënie prej 5.1 për qind në numrin e njerëzve që vdesin për shkak të mbidozave të drogës ndërmjet 2017 dhe 2018.

Siç është shkruar, “Shifrat e vdekjes së papërpunuar, 68.577 në 2018, krahasuar me 72.224 në 2017, mbeten jashtëzakonisht të larta”.

Por përparimi tregon se mobilizimi federal, shtetëror dhe lokal kundër varësisë së drogës, i cili ka theksuar trajtimin dhe disponueshmërinë e antidotit opioid naloxone, i cili shpëton jetë, po funksionon”.

18-Dhe është shkruar shumë për një “recesion demokratik” në të gjithë botën, dhe me të drejtë. Por kjo i bëri edhe më shumë mbresëlënëse kryengritjet e shumta popullore në emër të lirisë dhe shprehjes së lirë.

Edhe kur Shtetet e Bashkuara heqin rolin e saj tradicional si mbrojtës i lirisë, dhe kur Kina dhe Rusia shtypnin modelet e tyre autoritare, njerëzit u ngritën dhe folën kundër korrupsionit dhe në favor të dinjitetit dhe vetë-shprehjes, shpesh në rrezik të madh dhe kundër vështirësi të mëdha.

Kjo ndodhi jo vetëm në Hong Kong dhe Sudan, por edhe në Algjeri, Liban, Bolivi, Kili, Irak dhe madje edhe Rusi (Moska) dhe Shtetet e Bashkuara (Porto Riko).

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu